Recepty - rady
Rady pro začínajícího kuchaře
- Brambory loupej a krájej tak, aby byly co nejvíce pod vodou. Připravené a omyté vlož do kotlíku s vařící vodou, osol a přidej kmín.
- Těstoviny dávej do osolené vařící vody a vodou nešetři. Uvařené do rněkka - po 10 až 15 minutách - přeceď, přikryj utěrkou a poklicí a nech ještě 10 minut dojít. Potom omasti a těstoviny jsou hotovy.
- Rýži dobře přeber a vyper ve třech dávkách vody. Pak rozpal tuk a přidej do něj nájemně pokrájenou cibulku. Na zpěněnou cibulku dej rýži a dus ji, až zesklovatí. Pak ji zalej vodou tak, aby na jeden díl rýže byly dva díly vody. Vař na mírném ohni tak dlouho, až se voda vyvaří. Rýži nikdy nemíchej! Když se voda vyvaří, nádobu s rýží odstav a nech asi 5 minut dojít v páře pod poklicí. Na prudkém ohni se rýže připálí.
- Vejce natvrdo dej do studené vody, vodu přiveď do varu a vař 8 minut Vaříš-li vejce na měkko, dej je do vařící vody a s trochou soli vař 2-3 minuty. Sůl zabrání vytečení vejce při prasknutí.
- Luštěniny zejména čočku a fazoli, nechej 12 hodin před vařením namo¬čené. Vař v nesolené vodě, aby neztvrdly.
- Zeleninu na polévku dávej do studené vody.
- Nudle uvař v osolené vodě a posyp tvarohem, strouhankou, mákem, perníkem, vše smícháno s práškovým cukrem a omasti máslem.. Nebo k nudlím uprav kostičky osmažené uzeniny s kečupem a sýrem.
- Špagety jsou na cestách nejvhodnější příloha. Jsou lehké a skladné a při vaření nabývají obrovitých objemů. Vař je v osolené vodě asi 5 minut, slej vařící vodu a nechej pod poklicí v páře dojít asi 15 minut. Lze je jíst s gulášem, máslem, kečupem nebo sýrem.
- Guláš potřebuje velké množství cibulky, kterou opatrně na ohni na tuku osmahni do tmavá. Maso, houby, brambory vlož na cibuli, nech osmah¬nout přidej sladkou papriku, postupně podlévej vodou a zvolna dus.
- Polévkám ze sáčku pomáhej cibulkou, jíškou, nakrájenými uzeninami, bramborami, těstovinami nebo houbami.
- Smažením a obalováním uprav na řízky vepřové maso, tvrdý sýr, salám nebo celer. Obaluj až těsně před smažením, abys získal křehkou kůrku. Jinak obal navlhne a opadává do tuku, připaluje se. Nepoužívej příliš starou nebo vlhkou strouhanku. Vejce na obalování řeď trochou mléka nebo vody. Maso obal nejprve v mouce, potom v rozšlehaném vejci a nakonec jen protahuj strouhankou, nikdy strouhanku neupěchuj! Chceš-li, aby obal neodpadl, protáhni řízek před smažením našlehaným bílkem. Při smažení horní nenamočenou stranu několikrát přetři omastkem, aby kůrka neoschla. Není rozumné, dát místo hotového řízku hned nový -studený. Omastek tím chladne. Proto počkej, až bude pánev prázdná.
Drobné rady
- Kazí se maso v horku? Vlož ho do mléka a před použitím důkladně omyj. Na krátkou dobu splní účel i utěrka namočená do octa.
- Připaluje se omastek na pánvi? Vlož do omastku bramborovou slupku nebo kolečko mrkve.
- Rozvařují se brambory? Vař je nejdříve bez soli, osol později.
- Matlá se bramborová kaše? Zalévej horkým mlékem, ne studeným.
- Přesolil jsi omáčku? Dá se to napravit lžičkou medu.
- Přesolil jsi polévku? Přidej syrový brambor a povař.
- Přesolil jsi masovou štávu? Přidej do ní kůrky chleba a povař.
- Omáčka je řídká? Uhněteš hrudku z dílu másla a dílu mouky. Po částech ji opatrně vmíchej.
- Omáčka chutná po mouce? Zkus ji povařit s trochou másla.
- Zapomněl jsi sůl? Částečně ji nahradí majoránka.
- Okorává sýr? Zabal jej do utěrky, namočené v osolené vodě.
- Nesehnal jsi špenát? Natrhej mladé lístky kopřivy.
- Potřebuješ kedluben? Květ pupavy bezlodyžné má lůžko jedlé.
- Potřebuješ petržel nebo mrkev? Nahraď kořenem lopuchu, je jedlý syrový.
- Nemáš pepř? Nahraď rdesnem pepmíkem, kokoškou pastuší tobolkou.
- Chceš uvařit kávu? Upraž, rozdrť a uvař kořeny pampelišek.
- Zapomněl jsi koření? Rozsekej listy řebříčku a užij místo polévkového koření. Květ a listy matendoušky se hodí do omáček a do polévek. Bobule jalovce do masitých pokrmů.
[Hubáček Milan, Skautská stezka]