Recepty

Tady najdeš pár receptů, které jsou tak jednoduché, že jídla v nich popisovaná můžeš připravovat nad ohněm v kotlíku. Nicméně je můžeš použít i doma a pomoci s přípravou oběda!

Ještě než začneš vařit, máme tu pár dobrých rad.

Jídla v kotlíku

Omeleta
Na víku kotlíku smaž zeleninu, houby, špek, cibuli, uzeninu, kousky housek nebo knedlíků, kousky masa, tvrdého sýra nebo vařené brambory. Zalej rozmíchanými vejci, posyp petrželí, strouhaným sýrem a pažitkou.

Bramboračka
Do kotlíku se studenou vodou dej očištěnou mrkev, petržel a celer rozkrájený na drobné kousky. Osol, přidej sušené houby a dej na oheň. Když je zelenina poloměkká, dej do kotlíku na kostičky nakrájené brambory a osmaženou cibulku. Polévku zahusti moukou rozkvedlanou ve vodě, přidej majoránku a uveď do varu. Nakonec přidej utřený česnek, sůl a tuk.

Bramborový guláš
V kotlíku osmahni cibulku, dej na kostky nakrájenou uzeninu, přidej papriku, pepř a majoránku. Zalij vodou, přidej na kostičky nakrájené brambory a osol. Vař tak dlouho, až jsou brambory měkké. Podle potřeby zahusti moukou, rozkvedlanou ve vodě (chlebem) a dochuť česnekem.

Bramborák
Nastrouhej syrové oloupané brambory a nech chvíli stát. Potom slej vodu, která vystoupila z brambor, přidej mléko, mouku, česnek utřený se solí, vejce, sůl, majoránku a kousky uzeniny. Vše dobře promíchej. Řídké těsto smaž na rozpáleném tuku do zlatová po obou stranách.

Hrášek
Loupaný hrášek vař v menším množství vody asi 10 minut. Do rozpuštěného másla přidej mouku, cukr a sůl. Když mouka začne pěnit, zalej vodou z hrášku a chvíli vař. Do omáčky přidej uvařený hrášek a nech přejít varem. Podávej s bramborem a uzeninou.

Guláš
Velké množství cibulky osmahni na tuku opatrně do tmava, přidej maso nebo houby, podus, přidej sladkou papriku, opatrně pepř a chili koření, postupně podlévej vodou a dus. Nakonec majoránku, sůl a masox.

Karbanátky
Oloupaný měkký salám umel s vařenými bramborami, přidej sůl, hladkou mouku, papriku, vejce a dobře promíchej. Ze směsi udělej karbanátky. Obal je v hladké mouce a smaž na rozpáleném tuku. Podávej s chlebem.

Rizoto (rozpis na 2 lidi)
Suroviny:1 – 2 sáčky předvařené rýže dle hladu, 1 malá vepřová konzerva cibule, zelenina dle možností (papriky rajčata mrkev hrášek fazolky), sůl, pepř, špetka nečeho mastného může posloužit i tuk z vepřové konzervy.
Postup: Na tuku zpěníme cibulku, přidáme zeleninu, kterou máme, lehce podlijeme vodou, krátce podusíme, na závěr přidáme vepřovku. Do druhého ešusu dáme vařit vodu na rýži. Tu pak vložíme do vroucí vody a vaříme do doby, než bude sáček plný. Po té vyjmeme, vysypeme do připravené směsi masa a zeleniny, promícháme. A můžeme podávat. Máme-li možnost posypeme sýrem. poznámka: Při vynechání vepřovky můžete nakrmit aj nemasožravce, rýže se dá uvařit i v menším množství vody než udává výrobce.

Špagety se sýrem a masem
400 g špaget, sůl, máslo, 1 konzerva Luncheon meatu nebo hovězího masa ve vlastní šťávě, 2 menší cibule, 2 lžíce oleje, ½ lahve kečupu, paprika, česnek, 100 g sýra
Špagety uvaříme ve větším množství slané vody. Pak je scedíme, necháme dobře okapat a promastíme rozehřátým máslem. Maso z konzervy nakrájíme na malé kostičky a osmahneme na cibulce a na oleji do červena. Nakonec přidáme kečup a podle chuti papriku a rozetřený česnek. Špagety upravíme na mísu ve tvaru hnízda a do středu upravíme směs masa se šťávou. Strouhaný sýr podáváme zvlášť.

Čočka nakyselo
200 g čočky, sůl, 2 lžíce sádla, 1 lžíce hladké mouky, 1/2 menši cibule, ocet podle chuti
Čočku uvaříme a ocedíme. Z tuku a mouky připravíme řídkou jíšku, zředíme ji vodou, dobře rozmícháme a provaříme na hustou omáčku, kterou podle chuti přisolíme a okyselíme. Pak vmícháme čočku. Podáváme s uzeným masem nebo s vařenými vejci a osmaženou cibulí.

Vanilkový pudink (4 porce)
1/ l mléka, 2 vrchovaté lžíce práškového cukru, 1 sáček vanilkového pudinkového prášku
Do mléka vmícháme cukr a zahříváme. Když se začíná vařit, přidáme v troše studeného mléka rozmíchaný pudinkový prášek a pilně mícháme, aby krémovitá směs byla hladká. Povaříme minutu a hned vlijeme do studenou vodou vypláchnuté mísy nebo do hlubších talířků a necháme dobře vychladnout.
Pro dosažení větší sytivosti a jemné chuti můžeme do hotového ještě horkého pudinku vmíchat v troše mléka nebo vody rozkvedlaný žloutek. Podáme s ovocnou Šťávou nebo kompotem.

Míchaná vejce na cibulce
4 až 6 vajec, 1 lžíce másla, 1 menší cibule, sůl
Na polovině másla osmažíme dožluta jemně rozsekanou cibuli, vlijeme rozšlehaná vejce a mícháme, až se srazí v jemné vločky. Před podáním vmícháme druhou polovinu čerstvého másla. Místo másla můžeme použít také slaninu. Na talíři poprášíme vejce podle chuti sladkou paprikou.

Míchaná vejce s těstovinami
100 g uvařených kolínek nebo nalámaných makarónů, sůl, 1 lžíce másla, petrželka, 1 lžíce smetany, 4 vejce, pepř, 2 lžíce nastrouhaného sýra
Těstoviny uvaříme v osolené vodě do měkka, scedíme a trochu promastíme. Dáme je do kastrolku na máslo, přidáme rozsekanou petrželku nebo pažitku a vlijeme na ně se smetanou rozšlehaná osolená vejce. Mícháme, až vejce zhoustnou. Pokrm opepříme a posypeme nastrouhaným sýrem.

Polévky

Bramborová česnečka
Oškrábané a rozpůlené brambory zalij osolenou vařící vodou, přidej su!, kmín, masox a vař do měkká. Nakonec přidej dvě lžíce sádla, čtyři stroužky česneku utřeného se solí, přidej pažitku nebo petržel.

Hrášková polévka
Zelený hrášek uvař ve slané vodě do měkká. Sterilizovaný hrášek potřebuje vodu jen uvést do varu. V hrnečku rozkvedlej v troše studené vody mouku a hrášek zalej. Vař asi 5 minut, pak omasti máslem. Výborně chutná s opečeným chlebem.

Květáková polévka
1 malý květák, 1/2 l vody, 2 lžíce másla, 1 lžíce hladké mouky, sůl, špetka květu, 1 lžíce petrželky, 1/2 žemle, 1 lžička másla na osmažení
Květák dáme do vařící vody a uvaříme skoro do měkka. Pozor, abychom ho zbytečně nepřevářeli. Z másla a z mouky připravíme světlou jíšku, kterou po částech ředíme vývarem z květáku a metlou na sníh dobře prošleháváme, aby polévka byla hladká. Povaříme asi 20 minut. Polévku osolíme a okořeníme květem, vložíme květák rozebraný na růžičky a nakonec přidáme rozsekanou petrželku. Polévku můžeme zlepšit kouskem masoxu. Podáváme s osmaženou žemlí.
Kdo nesnáší vývar z květáku (nadýmá), zalije jíšku místo tohoto vývaru vývarem z kostí nebo jen vodou.
Do polévky můžeme nakonec vmíchat v troše vody nebo mléka rozkvedlaný žloutek. Už nevaříme, jen prohřejeme.
Stejně připravujeme polévku brukvovou, chřestovou, perkovou, hráškovou nebo z míchané zeleniny.

Pomazánky

Pomazánka ze zbytého masa
4 lžíce másla, 200 g zbylého pečeného, dušeného nebo v polévce vařeného masa, 1 menší cibule, 1 okurka, sůl, 1 lžička hořčice, pepř
Máslo utřeme s masem, které jsme jemně umleli nebo rozsekali. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, okurku, sůl, trochu hořčice a pepře. V létě můžeme přidat prolisované rajče nebo jednu drobně rozsekanou nepálivou zelenou papriku.

Pomazánka z ryb v oleji
1 krabička sardinek nebo jiných ryb v oleji (sayra, šproty, losos), 2 lžíce majonézy, sůl, 1/2 citrónu, 1 plátek cibule, 1/2 jablka, 1 natvrdo uvařené vejce
Ryby vykostíme, rozsekáme nadrobno, spojíme s majonézou a ochutíme solí a citrónem. Dále přidáme jemně rozsekanou cibuli, nastrouhané oloupané jablko a rozsekané vařené vejce.

Pomazánka ze salámu, vajec a sýra
5 lžic másla, 100 g šunkového nebo jiného salámu, 100 g ementálského sýra, 1 okurka, 1 menší cibule, petrželka, trochu hořčice, 2 natvrdo uvařená vejce
Máslo utřeme do pěny, přidáme drobně rozsekaný salám, nastrouhaný ementál, rozsekanou okurku, cibuli, petrželku. Do směsi přidáme trochu hořčice a nakonec nadrobno rozsekaná vejce.

Vaječná pomazánka míchaná
50 g šunky nebo salámu, 1 okurka, 1 lžíce másla, 1 lžička hořčice, ½ menší cibule, petrželka, 2 natvrdo uvařená vejce
Šunku nebo salám a okurku rozsekáme nadrobno a utřeme s máslem, hořčicí, jemně rozsekanou cibulí a petrželkou. Nakonec vmícháme uvařená nadrobno rozsekaná vejce.

Ostatní

Setonův hrnec
Vykopej jámu 50 x 50 cm nejméně 50 cm hlubokou, bude-li hlubší, tím lépe. Dno vystel namočenou trávou a silnou vrstvou kopřiv. Ke stěně jámy zatluč špičatý kůl 8 cm široký a metr dlouhý. Do ohně dej rozpálit v kameny. Špalík libového masa nařízni do silnějších, ale spojených plátků, prolož slaninou, mrkví, cibulí, celerem a petrželovou natí, okořeň. Zabal maso do kopřiv a oviň drátem. Vlož do jámy na vrstvu rozpáleného kamení. Naklaď žhavé kameny i shora, ale opatrně, aby balíček neutrpěl. Zasyp hlínou a 45 minut nechej v klidu. Pak vytáhni kůl a nalej půl litru vody. Zavři otvor po kůlu, nech maso dodusit v páře ještě 45 minut a opatrné vyhrab.


[Hubáček Milan, Skautská stezka]